مرداد 3

جعبه پارسی

به سایت جعبه پارسی خوش امدید

اهواز

اهواز

برخی ازسوغاتی های اهوز

امروزه به خاطر وجود ریز گردها هوای اهواز بسیار بد است اما اگر بخواهید به این شهر سفر کنید باید در زمستان و یا اوایل فروردین این کار را انجام دهید تا هوای شرجی و گرم شما را اذیت نکند. اهواز دارای دیدنی‌های فراوانی است که بهترین آن رود کارون و پل‌های روی آن است، از دیگر جاذبه‌های گردشگری اهواز می‌توان به بنای معین التجار، موزه هنر، کلیساس سورت، طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه، پل طبیعیت و چندین اثر دیگر است که می‌تواند آن‌ها را مشاهده کنید؛ اما بعد از یک سفر خوب در اهواز وقت آن می‌رسد که یک سوغات تهیه کنید.

  • خرما

خرما یکی از سنتی‌ترین مواد غذایی موجود در جنوب کشور است که به خاطر آب‌ و هوای این منطقه توسط مردم بومی تهیه می‌شود. در این شهر مدل‌های مختلف خرما از جمله، خرمای زاهدی، خرما کبکاب، خرمای بریم، خرمای برحی، خرمای شاکری و چندین مدل دیگر نیز وجود دارد. همچنین سایر فراورده‌های تهیه شده از خرما مانند شیر خرما، قند خرما، قهوه هسته خرما نیز وجود دارد که به راحتی از تمامی بازارهای این شهر قابل تهیه است.

  • عبا بافی، هنری از عرب‌های کشورمان

عبا بافی در جنوب کشور رونق فراوانی دارد زیرا این پوشش جزو لباس‌های سنتی مردان جنوب است. در اهواز نیز صنعت دستی نیز با وجود قدیمی شدن همچنان رواج دارد و در دل بازارهای سنتی اهواز می‌توانید بافندگان قدیمی عبا را مشاهده کنید و یک نمونه از آن را برای یادگاری تهیه بفرمایید.

  • خراطی و محصولات چوبی

خراطی نوعی هنر دستی روی چوب است که با ابزار مخصوص برای تزیین کردن آثار و اشیا مختلف چوبی استفاده می‌شود. در اهواز این هنر هنوز هم پا برجاست و شما می‌توانید از بازارهای قدیمی از این نوع وسایل چوبی را به عنوان یک سوغاتی باخود به خانه ببرید. همچنین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که قلیان‌های چوبی که جنبه تزیینی هم دارند به عنوان یک سوغات جذاب از اهواز تهیه کنید.

  • دشداشه؛ لباسی سنتی و عربی

دشداشه یک لباس سنتی و عربی است که عموماً مردم مسن و قدیمی‌تر این شهر آن‌ها را می‌پوشند، که ضمن خنک نگاه داشتن بدن در گرمای سخت جنوب، جنبه زیبایی را نیز دارد. شما اگر به دنبال خرید یک لباس به عنوان سوغاتی هستید می‌توانید از دشداشته استفاده کنید. برای بانوان هم اگر می‌خواهید لباسی تهیه کنید به سراغ لباس های محلی زنان جنوب بروید که از رنگ‌های جذاب و شاد و همچنین طرح‌های زیبایی برخوردار است و می‌تواند یک یادگار مناسب از اهواز به حساب آید.

  • بوریا بافی؛ سوغات اهواز

بوریا نوعی زیر انداز قدیمی است که از بافتن نی‌های مردابی ساخته می‌شود و عموماً مردان این کار را در اهواز انجام می‌دهند. از این محصول به عنوان زیر انداز استفاده می‌کنند که کاربرد خنک کنندگی را نیز دارد. شما می‌توانید این زیر انداز را از دست فروشان محلی تهیه کنید.